SHARP 10.4inch LQ104S1DG0A LCD Panel
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : Japan
Brand Name : SHARP
Certification : RoHS Compliant
Model Number : LQ104S1DG0A
MOQ : 1 Pcs
Price : Pls Contact sales team
Packaging Details : MODULE
Delivery Time : stock
Payment Terms : T/T , Paypal, Western Union ,Escrow etc.
Supply Ability : 1000
Panel Model : LQ104S1DG0A
Panel Brand : SHARP
Descrition : a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600
Panel Type : a-Si TFT-LCD
Contact Now
Specification for LQ104S1DG0A:
LQ104S1DG0A Basic Information
Panel Model
LQ104S1DG0A
Panel Brand
SHARP
Descrition
a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600
Panel Type
a-Si TFT-LCD
Operating Temperature
-30 ~ 80 °C
Storage Temperature
-30 ~ 80 °C
Vibration Resistance
2.0G (19.6 m/s²)
LQ104S1DG0A Mechanical Features
Dot Resolution
800(RGB)×600 (SVGA)
Pixel Configuration
RGB Vertical Stripe
Pixel Density
96 PPI
Aspect Ratio
4:3 (H:V)
Form Factor
Flat Rectangle Display
Dot Pitch
0.088×0.264 mm (H×V)
Pixel Pitch
0.264×0.264 mm (H×V)
Weight
500g (Max.)
Surface
Antiglare, Hard coating (3H)
Active Area
211.2×158.4 mm (H×V)
Outline Dimension
243×183.8 mm (H×V)
Outline Depth
9.0/9.5 (Typ./Max.) mm
Holes & Brackets
Face mounting holes (4 pcs) on left, right bezel
Landscape or Portrait
Landscape type
Touch Panel
Without
LQ104S1DG0A Optical Features
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
Brightness
280 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
500 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color
262K (6-bit)
Color Gamut
40% NTSC (CIE1931)
Response Time
10/25 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle
80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
White color Chromaticity
Wx:0.313; Wy:0.329
White Variation
1.45 (Max.)(5 points)
Sunlight Readable
N
LQ104S1DG0A Electronics Feature
Vertical Frequency
60Hz
Reverse Scan
No
LQ104S1DG0A Backlight System
Lamp Position
Edge light type
Lamp Type
WLED
Lamp Life Time
25K(Typ.) (Hours)
Lamp Voltage
31/36V (Typ./Max.)
Lamp Current
18/20mA (Typ./Max.)
Lamps Power Consumption
1.7W (Typ.)
Interface Type
Connector
Lamp Driver Board
No
LQ104S1DG0A Signal Interface
Signal Category
TTL
Signal Class
CMOS (1 ch, 6-bit)
Input Voltage for Panel
3.3V (Typ.)